V dňoch 20. – 22. mája 2026 sa uskutočnila trojdňová exkurzia žiakov do Brna a jeho okolia. Exkurzia bola zameraná na spoznávanie histórie, prírodných krás, kultúrnych pamiatok a vedecko-technických zaujímavostí. Počas celej exkurzie boli žiaci disciplinovaní, zodpovední, slušní a reprezentovali našu školu na veľmi dobrej úrovni. Oceňujem ich správanie, dochvíľnosť aj vzájomnú pomoc počas celej cesty.
Prvý deň sme navštívili Lednický zámok a jeho rozsiahly areál. Žiaci mali možnosť vidieť krásny park, historické priestory zámku a viacerí absolvovali aj výstup na Minaret s výhľadom na okolie. Súčasťou programu bol aj oddych, spoločné chvíle a priestor na spoznávanie prostredia.
Druhý deň patril návšteve Moravského krasu. Veľkým zážitkom bola prehliadka Punkevných jaskýň spojená s plavbou po podzemnej riečke Punkve a návšteva priepasti Macocha. Popoludní sme pokračovali prehliadkou zámku Slavkov u Brna, ktorý je významnou historickou pamiatkou spojenou s napoleonskou históriou.
Posledný deň sme navštívili vedecké centrum VIDA!, kde si žiaci mohli prakticky vyskúšať množstvo interaktívnych exponátov, experimentov a vedeckých aktivít. Program bol pre žiakov veľmi zaujímavý a motivujúci. Súčasťou návštevy bola aj escape game a následná prehliadka historického centra Brna.
Po návrate z exkurzie nás veľmi potešili pozitívne reakcie rodičov a ďakovné správy, v ktorých ocenili organizáciu, program aj celkovú atmosféru exkurzie. Takéto spätné väzby sú pre nás veľkým povzbudením a potvrdením, že podobné podujatia majú význam.
Organizácia exkurzie bola časovo aj organizačne náročná. Predchádzalo jej množstvo plánovania, telefonátov, e-mailovej komunikácie, rezervácií, vybavovania programu, ubytovania, poistenia a koordinácie všetkých detailov tak, aby celá akcia prebehla bezpečne a bez problémov.
Na záver by som sa chcel úprimne poďakovať všetkým kolegom, ktorí sa podieľali na organizácii a priebehu exkurzie. Veľmi si vážim ich pomoc, zodpovedný prístup, ochotu a spoluprácu počas celej akcie. Spoločne sa nám podarilo vytvoriť veľmi príjemnú, pokojnú a priateľskú atmosféru, vďaka ktorej si žiaci odniesli množstvo krásnych zážitkov, nových poznatkov a pekných spomienok. Ďakujem aj rodičom za dôveru a spoluprácu pri organizovaní exkurzie.
Mgr. Miroslav Leščinský


